Op. Dr. Hüseyin Kandulu – Liposuction Hakkında Detaylı Bilgi


Op. Dr. Hüseyin Kandulu – Liposuction Hakkında Detaylı Bilgi
Liposuction yöntemini anlatır mısınız?
Liposuction yönteminde kısaca bahsetmek gerekirse, özel kanüller yardımıyla hiçbir kesi yapılmadan, sadece küçük deliklerden gerekli bölgelere girilerek, yağ hücrelerinin vakum yardımıyla aspire edildiği işlem Liposuction işlemidir.
Liposuction işleminde ne tür yenilikler vardır?
Liposuction yöntemi uygulanmaya başladıktan sonra, biz plastik cerrahlar sürekli olarak daha iyi, daha sağlıklı, hastayı daha az travmatize edecek yöntemlerin arayışı içerisinde olmuşuzdur. Dolayısı ile bu süre zarfında, öncelikle kuru liposuction yerini ıslak liposuctiona bırakmıştır. Bu iki yöntem arasındaki fark, yağ doku içerisine ilaç verilerek daha sonra yağ hücrelerinin aspre edilmesidir. Bu yöntemin kuru yönteme göre ciddi avantajları söz konusudur. Teknolojininde işleme dahil olması ile birlikte,ultrasonik liposuction ve lazer yardımıyla liposuction yöntemleri gelişmiş,hayatımıza ve müdahalelerimize aktif olarak girmiştir.

Liposuction kimlere uygulanır?
Liposuction bayan veya erkek ayırt edilmeksizin detaylı muayene yapıldıktan sonra, ilgili bölgelerinde yağ fazlalığı bulunan tüm hastalarımıza rahatlıkla uygulanabilir.
Liposuction kilo verdiren bir yöntem midir?
Liposuction yöntemi ile temel hedef kilo verdirmek değil, vücudu şekillendirmektir. Liposuction yöntemi kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir.
Liposuction yönteminde erkek veya kadın hastalarda fark var mıdır? Nelere dikkat edilmelidir?
Bayan ve erkek hastalar arasında çok temel farklar vardır. Bu konuda hekimin dikkatli olması ve detaylı muayene yapılması gerekmektedir. Bir bayanda 6 temel noktanın mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir. Sırttaki sütyen bölgesinde ki yağlanma, bel bölgesi, karın bölgesi, bacak iç yanları, basen bölgesi ve diz iç yanları. Bu altı temel bölge muhakkak muayene edilmeli ve gerekli ise tüm bölgelerde minik minik liposuction işlemi uygulanmalıdır. Bunun dışında bayanlarda el ve ayak bileklerine özel aletlerle liposuction işlemi uygulamaktayız. Erkek hastalarda ise; yağlanmanın görüldüğü üç temel bölge, göğüs, bel ve karındır. Bu üç bölge muhakkak muayene edilmeli ve bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Ayrı ayrı yapılacak olan, yani sadece karın bölgesinde şikayeti olan hastanın sadece karın bölgesine yapılacak olan liposuction kanımca yeterli olmayacaktır ve diğer bölgelerle bütünlük arz etmeyecektir.
Liposuction ile yağ alınan bölge zaman içerisinde tekrar yağlanır mı?
Liposuction işleminde vücutta mevcut olan yağ hücreleri alınmaktadır. Dolayısı ile bir bölgede, örnek verecek olursak karın bölgesinde, belirli bir sayıda yağ hücresinin bulunduğunu düşünürsek, bu yağ hücrelerinin de yarısının liposuction yöntemi ile alındığını düşünürsek,bu bölgede yağlanma %50 daha az olacaktır. Dolayısıyla doğru muayene ve doğru bölgelere doğru yaklaşım ile vücutta daha sonra büyük bir yağlanma ve şekil değişikliği söz konusu değildir.
Liposuction sonrası süreç nasıldır?
Liposuction operasyonları konforlu, ağrı , sızı olmayan operasyonlardır. Kişiye uygulanan işlemin büyüklüğüne göre hasta bir gece hastanede yatabilir veya hiç yatmaz.işlem sonrasında 3-4 hafta süre ile özel korseler önermekteyiz. Bu korselerin amacı vücut derisinin sıkılığınıkorumak ve yeniden kazandırmaktır. operasyon sonrası çok basit ağrı kesici ihtiyaçları olabilir, bunları muhakkak öneriyoruz. Ve ilk 2-3 haftalık dönemde bol su içmelerini tavsiye ediyoruz.
Operasyon sonrası vücutta sarkmalar olur mu?
Sevgili hastalarım vücudumuzu 3 boyutlu düşünecek olursak, deri altındaki yağ dokusunu kontrolsüz boşaltırsanız eğer, buralarda derinin sarkması söz konusu olabilir. Burada kişiye özel yöntem ve müdahale çok önemlidir. Derinin sarkmaması için teknik değiştirilebilir. Ve ultrasonik liposuction yöntemleri tercih edilebilir.kontrolsüz yapılan liposuction yöntemi bir miktar sarkmaya sebeb olabilir. Tüm bunlardan korunmak için; doğru yöntem uygulanmalı, ameliyat sonrası korse uygulanmalı ve nefdrenaj masaj yöntemleri uygulanmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *