Op. Dr. İlker Manavbaşı’ndan Yeni Bir Teknik Mega Liposuction


Op. Dr. İlker Manavbaşı’ndan Yeni Bir Teknik Mega Liposuction
Liposuction bildiğiniz gibi yağ çekme yöntemi. 70 li yıllarda 1-1,5 litre gibi bir yağ çekme vardı. zaman içerisinde içeriye çeşitli sıvılar verilerek bu miktar arttırıldı. Bu 5 litre civarında bir durulma yaşandı. bunun yeterli olacağı düşünüldü. Fakat ilerleyen zamanla anlaşıldı ki 15 litre kadar bir alma imkanı var. Dolayısı ile bu 5 litre üzerinde yapılanlara Mega Liposuction deniyor. 2 litre liposuction ile 12 litre liposuction yapılan ameliyatlar aynı değil. hazırlanış olarak bazı farklılıklar gerektiriyor. Dolayısı ile miktar arttıkça riskler artar diye bir kavramda söz konusu değil. 2 litrede de 12 litrede de riskler aynıdır.Tabiki bizde 12 litre yapacağımız hastayı bu ameliyata biraz daha farklı bir hazırlama yapıyoruz. Bir litre alacağınız bir hasta için çok ciddi bir sağlık taraması yapmanıza gerek yok. Ancak 12 litre yapacağımız bir hastamızın sağlık durumunu biz ciddi olarak öğrenmeye çalışıyoruz. Çünkü 12 litrelik bir ameliyat büyük bir ameliyattır. Hastanın sistemleri bunu kaldırabilir mi bakıyoruz. Eğer hasta sağlıklı ise 2 litre ile 12 litre arasında ciddi bir fark oluşmuyor. Biz işlemin riskinden ziyade hasta riskini konuşuyoruz. Benim 18 litre üzerinde ve 50 yaşın üzerinde liposuction yaptığım hastalarım var. Ama sağlıklı oldukları için bunu yapabiliyoruz. Biz hastalarımızdan ameliyat öncesinde bu kontrolleri istiyoruz. Bunun kararını da ben vermiyorum. O branştaki doktor arkadaşlarımız uygundur derse biz bu ameliyatı yapıyoruz. Hasta sağlıklı ise bu ameliyat tek başına bir sağlık tehditi değildir. Amerika’da kilolu şeker hastalarının tedavisinde kullanılan yöntemler arasında Liposuction bulunmaktadır. Bunun sebebide biz 10 litre civarında yağı rahat bir şekilde alabildiğimiz için.
– Peki hocam germe ameliyatlarından bahseder misiniz? Yanlış diyetlerin sonucunda sarkmış vücutlar meydana geliyor.
İlker Manavbaşı: Yanlış diyet yapan kişilerde sadece sarkmalar meydana gelmiyor. Kilo alımlarıda söz konusu. Bize gelen hastaların hikayelerini dinlediğimizde pek çok sefer yanlış diyetler var. Mega liposuctiondan önce hastalarda bu uygulama çok faydalı olmuyordu. yani 100 kiloluk bir hastadan 3-4 kilo alsanız çok faydalı değildi. Bizde teşvik edip kilo vermelerini sağlardık. Kalan kısmı biz toparlardık. Şimdi ise kilosunu veremeyen kişilerde Mega liposuction devreye giriyor.
– Hocam birde germe ameliyatlarından bize bahseder misiniz?
İlker Manavbaşı: Bu sarkmalar kilo kayıplarında meydana geliyor. 10-15 kilo gibi kayıplarda yüzde,belde ve başka bölgelerde olabiliyor. Dolayısı ile bizde bu operasyonlarla sarkan bölgeleri toparlamış oluyoruz. Karın için karın germe ameliyatları, meme için meme toparlama ameliyatları, bacak için uyluk germe ameliyatları, yüz içinde yüz germe ameliyatları. Bu ameliyatların içerisinde biz bir miktar liposuction ameliyatı ekliyoruz. Eğer hasta çok zayıf değilse mutlaka liposuction ekliyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *